Začalo to Nedohľadnom...

16.08.2020

Sci-fi triler

Sami viete, ako to chodí - ak je niečo v nedohľadne, výsledok diania nik nezaručí, a na nás ostáva len zodpovednosť za snahu, aby sme za cieľovou páskou príliš nenadávali. Okolnosti, za ktorých sa ten-ktorý dej odvíja, takmer spravidla prinášajú nevyhnutné zvraty a prekážky, ktoré nám cestu za nedohľadnom dokážu ako sťažiť, tak aj okoreniť. Že je toto doslova podstatou každého jedného príbehu? Zaiste. Nakoľko sa však jedná o môj prvý román, pochopiteľne mám sklon považovať ho za TEN príbeh. To je však len prvý z dôvodov, prečo sa kniha volá tak, ako sa volá. Za nedohľadno považujem taktiež miesta, na ktoré nechodím, na ktorých sa možno za celý svoj život neocitnem, a kde sa aj napriek tomu odohrávajú miliardy príbehov, absolútne ľahostajných voči čomukoľvek, čo sa kedy podarí vyparatiť mne. U každého z nás je individuálnou záležitosťou, ako hlboko do nedohľadna stihneme načrieť, a prirodzená zvedavosť nám neustále káže, že čím je to hlbšie, tým robíme lepšie. Aj z tohto dôvodu toľkým z nás učarilo čítanie fikcie, často nevypočítateľnej a evokujúcej fascinujúcu predstavu, že nedohľadno nemá žiadne hranice.

Táto kniha začala vznikať, keď sa mi v hlave celkom nečakane vybavila scéna, podľa môjho názoru ideálna k zahájeniu mrazivého príbehu. Len muž a jeho pes - osamotení na odľahlom mieste, kľudne si plniaci svoje povinnosti a nešťastne nevedomí voči nástrahám, konfrontácii s ktorými sa už nedá vyhnúť. Keď som túto scénu (ktorú som neskôr vo veľkej miere prerobil) naškrabal do zápisníka, viac ma už nemohlo nič zastaviť, nakoľko som započal cestu príbehom, ktorý ma po celý čas náramne bavil. Je to príbeh o poznávaní neznámeho a taktiež o zodpovednosti za rozhodnutia, ktoré ani napriek nášmu najlepšiemu zámeru nemusia dopadnúť šťastne. A aby som nezabudol - v neposlednom rade sa opiera o fakt, že aký je náš vesmír nádherný, taký je aj desivý.

Taký je môj román, ktorého prvú verziu som napísal v roku 2018. Nedlho potom som začal pracovať na ďalšom, tentoraz v mnohom odlišnom píbehu, ale o tom sa už dočítaš v ďalšom krátkom článku. Ak máš na Nedohľadno vlastný názor, nižšie sa oň môžeš podeliť :-)


Anotáciu a možnosť kúpy nájdeš tu: https://www.kordoveknihy.sk/p/nedohladno/