...potom prišli Dozorcovia

19.08.2020

Mysteriózny triler

Po výpravnom a z nemalej časti dobrodružnom Nedohľadne som sa rozhodol vrátiť na Zem, ba dokonca na Slovensko, ba dokonca do Levoče - môjho milovaného rodného mesta. Okrem toho som vo svojej druhej knihe uviedol väčšie množstvo postáv a tak trochu aj pritlačil na hororovú časť rozprávania. Výsledkom je zvláštny a ponurý príbeh, ktorý počas svojho vzniku neraz prekvapil aj mňa samého.  Na rozdiel od prvej knihy som mal síce od začiatku pripravených niekoľko záchytných dejových bodov, no ako blesk z jasného neba sa pomedzi to všetko votrelo mnoho ďalších bizarných situácií - či už výstredných alebo o čosi menej nápadných - ktoré z knihy spravili čosi, čo som popri začiatkoch jej písania vôbec nečakal. Stručne povedané - vykľula sa z toho pekne šialená jazda.

Aj keď prostredie v príbehu nehrá prím, je opisované stručne a od skutočnej podoby mesta sa sem-tam aj líši, pre moju fantáziu slúžilo ako výdatný pohon. V uliciach daného malomesta som si odmalička predstavoval rozmanité scenáre, ktoré boli často pritiahnuté za vlasy, a teda keď som konečne jeden z nich spísal v podobe románu, šlo to takmer samo od seba.

A že o čom kniha vlastne je? Ak opomenieme zhrnutie deja, ktoré nájdeš v nižšie zvýraznenom linku, zaoberá sa témami zodpovedania za svoje prešľapy, prílišnej či nedostatočnej lojality, a taktiež trpkou myšlienkou, že kontrolu nad vlastným životom nemožno považovať za samozrejmosť. Možno ešte jeden detail: sú tam strašidlá (ak chceme takto nazvať bytosti z iných realít).

Za mňa k románu Dozorcovia zatiaľ toľko, viac sa už dozvieš v riadkoch jeho strán. Budem rád za každé čitateľské hodnotenie, ktoré je možné nechať napríklad aj pod týmto článkom. Prajem príjemné čítanie.


Anotáciu a možnosť kúpy nájdeš tu: https://www.kordoveknihy.sk/p/dozorcovia/