Na polceste sériou Temná Veža

07.04.2020

Čo si myslím po prečítaní štyroch častí najrozsiahlejšej série od Stephena Kinga? Zistite to so mnou!

Ak ste o tejto sérii doposiaľ nepočuli, na začiatok to trochu zhrniem: ide o zaujímavý mix low fantasy, westernu, hororu a drámy. Low fantasy je subžáner, v ktorom sú fantazijné prvky vsadené do nášho skutočného sveta - v danom prípade sa náš svet spomína ako jeden z mnoha, pričom sa naň sústreďuje veľká časť celého deja. Začal sa totiž prelínať so svetom pištoľníka Rolanda Deschaina z Gileadu a stredobodom všetkých svetov - samotnej Temnej veže.

Muž v čiernom unikal cez púšť a pištoľník kráčal v jeho stopách.

Tak znie jedna z najslávnejších úvodných viet, ktorou sa začína prvý diel s názvom Pištoľník. Kto je muž v čiernom a prečo ho Roland na svojej ceste k Temnej veži prenasleduje? Prečo sa pištoľník vôbec vybral cez smrtiacu púšť na ešte omnoho dlhšiu púť za vežou? To sú otázky, odpovede ktorých sa vám budú odkrývať pomaly a postupne, zatiaľ čo budete Rolanda sprevádzať pri jeho strastiplnom putovaní za napĺnením svojho osudu. Práve onen osud je jedným z ústredných motívov celého príbehu - osud, povinnosť a nutnosť porozumieť jeden druhému na ceste za vyšším cieľom. Každý z motívov je vidieť na koexistencii ústredného ka-tet - to je vo vysokej reči z Rolandovho sveta pomenovanie pre skupinu jedincov, spojených dokopy spoločným účelom. Aj keď pištoľník spočiatku putuje sám, čoskoro sa dozvie, že bez pomoci týchto ľudí svoj cieľ nikdy nedosiahne. V nasledujúcich odstavcoch sa venujem vysvetleniu, prečo je podľa mňa tento ka-tet fascinujúci.

Jake, Eddie, Odetta a Rát - to sú ďalšie ústredné postavy po Rolandovom boku. Každý z nich je odlišný, každý je zo svojho každodenného života vytrhnutý v inom desaťročí (áno - Roland pri ich hľadaní cestuje nielen priestorom, ale aj časom). Aj keď sa spočiatku zdá, že na sprevádzanie skúseného pištoľníka nemá žiaden z nich predpoklady, každý musí tieto prekážky prekonať aj napriek vlastnej nevôli (až na Ráta, ktorý ako oddaný billy-brumbo s radosťou nasleduje svojich ľudských priateľov). Ako môže pri putovaní pomôcť nesmelý školák, bývalý narkoman, schyzofrénna žena na vozíčku či malý inteligentný zver? Aby svoj údel všetci prijali, musia pochopiť, že sú viazaní prostredníctvom ka - tajomnej sily, ktorá je v Rolandovom svete ekvivalentom osudu.

Každá z hlavných postáv vnáša do príbehu čosi zaujímavého: Roland je svojský pištoľník so smutnou minulosťou, ktorý si po zlých skúsenostiach s ľuďmi hľadá priateľov len ťažko, Jake je neskúsený chlapec, ktorého Roland stihne sklamať ešte skôr, než spolu spoznajú zvyšok svojho ka-tet, Eddie je ľahkovážny mládenec a v Rolandových očiach hlupák, Odetta má rozpolenú osobnosť, ktorej druhá polovica je pre našich hrdinov nebezpečná. Asi nemusím podotýkať, že spojenie takýchto individualít je zaručeným receptom na zrod mnohých nezhod a roztŕžok, ktoré už aj tak dosť nebezpečné putovanie rozhodne neuľahčia.

A teraz trochu o svete týchto kníh - keďže ten náš nie je opísaný nijak výnimočne, sústredím sa na ten Rolandov - ten s názvom Stredsvet, ktorý podľa slov jeho obyvateľov už dávno postúpil. Tento výraz popisuje skutočnosť, že sa výrazne zmenil oproti tomu, ako vyzeral kedysi. A vôbec to nebola zmena k lepšiemu, pretože čo ho pretvorilo takmer na nepoznanie, boli predovšetkým vojny a zlá mágia. Spoločenstvá sa rozpadli, mesta boli znivočené, príroda utrpela vážne rany. Je to svet, ktorý mohol kedysi vyzerať ako ten náš, a s najväčšou pravdepodobnosťou tomu tak aj bolo - počas jeho spoznávania sa stretnete s nejednou nápovedou, že predtým, než postúpil, mnoho vecí v ňom fungovalo rovnako, ako v tom našom (technológiu nevynímajúc). Tie časy si už však nik nepamätá a spomienky na ne sa nezachovali dokonca ani na papieri, ktorý je v tomto svete veľmi vzácny, a tak sa o vtedajších dobách dozvedáme len skrz náznaky v podobe najrôznejších pozostatkov.

Na budovanie sveta je v tejto sérii kladený veľký dôraz a knihy sú písané štýlom, ktorý jeho detaily odkrýva len veľmi pomaly, čo čitateľa úspešne drží v neustálej zvedavosti. Tento rozsiahlý a tajomný svet je podľa môjho názoru najsilnejšou stránkou celej série, a je hlavným dôvodom, prečo sa všetkými tými stovkami strán oplatí prehrýzť. Výraz "prehrýzť" som použil preto, že sa jedná o značne zdlhavú záležitosť a zádrheľom na tejto dlhej ceste môže byť často dej, ktorého odvíjanie je v niektorých častiach ozaj pomalé a musím skonštatovať, že pre mňa sem-tam aj nezáživné. Aj preto v ďalších riadkoch rozoberiem moje rozporuplné pocity z doterajšieho čítania.

Takže ako som už spomenul,